اخبار می بلاگ

تاریخچه وبلاگ دهی

وقتی در سال 1997 اولین وبلاگ ایجاد شد ، کسی فکر نمیکرد وبلاگ ها با این سرعت باور نکردنی محبوبیت  کسب کنند .اما  وبلاگ ها به دلیل رایگان بودن ، سهولت دسترسی و مدیریت ، دوری از قواعد رسمی و روزنامه نگاری ،قابلیت به اشترک گذاری تجربیات شخصی با دیگران و جذابیت های فراوان دیگر ، طرفداران زیادی کسب کردند.

اگر بخواهیم در یک کلمه وبلاگ را برای شما تعریف کنیم، باید بگوییم وبلاگ همان چیزی است که شما می خواهید.یک دفترچه یادداشت شخصی ، جایگاه سخنرانی ، تریبون ، محل انتشار اخبار فوری ، مجموعه ای از پیوند های دلخواه شما و از همه مهمتر فضای همکاری در مورد تمام نظرها و موضوعات مورد پسند شما.نکته جالب اینکه نه تنها شما هزینه ای بابت انتشار یادداشت هایتان در سراسر دنیا نمیپردازید ، بلکه دیگران هم برای خواندن مطالب شما هزینه ای نمی پردازند و بدین ترتیب می توانید خوانندگان بیشتری جذب کنید.

اکثر مردم از وبلاگ فقط برا ی ساماندهی افکار خود استفاده می کنند ،درحالی که برخی با مدیریت موثر خود هزاران بازدید کننده جهانی دارند.

وبلاگ چیست؟

وبلاگ ، یک صفحه وب (مشابه یک دفترچه یادداشت شخصی ،یا یک روزنامه شخصی ) وبا قابلیت دستیابی عموم کاربران به آن است.

وبلاگ ها بر اساس یک نظم خاص به هنگام شده و محتوی بلاگ نشان دهنده شخصیت مولف ویا مولفان آن می باشد.

اولویت استقرار و یا نشر مطلب برا اساس یک ساختار زمانی شکل می گیرد .در این حالت خوانندگان بلاگ ها همواره در ابتدا جدیدترین مطلب یا مطالب  منشر شده را مشاهده ودر صورت تمایل آن را مطالعه می نمایند.

اکثر وبلاگ ها دارای یک خط فکری خاص بوده و به نوعی آن را دنبال می نمایند.

ویژگی های وبلاگ

1-       شخصی است .یعنی توسط یک فرد نوشته می شود.نه توسط یک سازمان .به همین دلیل یک شخصیت ویژه دارد.پیراسته و ویراسته هم نیست که به همین علت جالب است.

2-       روی اینترنت است .یعنی جایی چاپ نمی شود.می توان آنر ا با هزینه بسیار کم ، مرتبا روز آمد کرد.و برای خواندنش داشتن یک مرور اینترنت کافی است.

3-       منتشر می شود.یعنی نوشته های  خام طی یک روند اتوماتیک ، در قالب های پیش ساخته ریخته می شود و بالقوه در دسترس همه قرار میگیرند.

4-       بخشی از یک اجتماع است.یعنی مربوط به دسته ای از افراد است که علاقه مشترکی دارند وبه خاطر آن به طور مجازی دور هم جمع شده اند.

5-       تعاملی است.یعنی از طریق بخشی به نام کامنت ، امکان انتشار نظرات خوانندگان وبلاگ در ذیل هر مطلب وجود دارد.

6-       رایگان است وغیر تبلیغاتی است.با استفاده از نرم افزارها یا سرویس دهندگان رایگان ایجاد و به روز می شود و غیر تبلیغاتی است .چون شخصی است.

7-       

تاریخچه شروع وبلاگ و گسترش جهانی آن

 واژه وبلاگ (weblog) اولین بار توسط "یورن بارگر " در 17 دسامبر 1997 استفاده شد که ترکیبی از دو واژه" web "به معنای فضای وب و" log " واژه یونانی به معنای دفتر گزارش سفر کشتی ها است.البته log در زبان تخصصی رایانه به پرونده هایی گفته می شود که گزارش وقایع رخ داده را در رایانه ثبت می کنند.

تا مدت ها پس از وضع شده این واژه ، تعداد کسانی که مشمول تعریف "وبلاگ نویس " می شدند ، کم بود. برخی گفته اند که در اواخر سال 1998 تعداد وبلاگ ها فقط 23 عدد بود .اما در سال 1999 با آغاز به کار pitas (نخستین سرویس ارائه دهنده رایگان خدمات وبلاگ ) ،گسترش وبلاگ شتاب فوق العاده ای گرفت .پس از آن بلاگر(blogger) وارد میدان شد واین روند صعودی را تسریع بخشید.

روند افزایش وبلاگها 

قطعا روند افزایش وبلاگ برایتان جالب خواهد بود.:

1-       اواسط سال 2000 ،بیش از یک هزار وبلاگ

2-       پایان 2002 ، نیم میلیون وبلاگ

3-       پایان سال 2007 ، بیش از 112 میلیون وبلاگ

به گفته شرکت ایتالیایی کاتاوب ، در حال حاضر بیش از 27 میلیون وبلاگ فعال وجود دارد.وبلاگ فعال به وبلاگ هایی گفته می شود  که به طورمنظم به مطالب آن افزوده میشود.

 

کارشناسان مرکز Dave sifry  می گویند روزانه بیش از 2/1 میلیون مطلب جدید در وبلاگ ها وارد می شود و 75 هزار وبلاگ جدید ایجاد می شود.

پس از راه اندازی چندین سرویس وبلاگ رایگان ، کاربران عموم هم توانستند به سرعت و بدون نیاز به دانش فنی ، وبلاگ نویسی کنند.به این ترتیب وبلاگ نویسی مسیر جدیدی در مقابل خود دید. از این پس اکثر وبلاگ نویسان سعی کردند مطالبی بنویسند که خودشان تمایل به خواندن آن در آینده داشتند.نظیر دفترچه خاطرات شخصی .اینگونه بود که وبلاگ ها دارای  شخصیتی خاص برای خود شدند که این شخصیت را مستقیما از نویسنده خود به ارث می برد.

یکی از مهم ترین تحولات در ارتباط با وبلاگ ها ، تبدیل آن به یک رسانه محاوره ای است. تعداد زیادی از مولفین و نویسندگان وبلاگ ها ، از وبلاگ خود برای بحث در ارتباط با موضوعات مورد علاقه ویا موضوعات گفته شده توسط سایر نویسندگان در وبلاگ های دیگر استفاده می کنند وبا بکارگیری لینک های متعدد، امکان دنبال نمودن مباحث مورد نظر را در اختبار خوانندگان قرار میدهند.بدین ترتیب خوانندگان علاقه مند ،می توانند در مباحث  مورد نظر شرکت و نقطه نظرات خود را بیان ویا شخصا اقدام به ایجاد وبلاگ و دنبال نمودن مباحث مورد نظر در وبلاگ خود نمایند.روند گسترش کمی وکیفی وبلاگ ها در جهان طی این سال ها ، مکمل یکدیگر بوده است.یعنی با افزایش کاربران ، تغییرات محتوایی در آن رخ داده  و به وسیله تغییرات محتوایی ، تعداد وبلاگ نویسان زیاده شده است.

شروع وبلاگ نویسی در ایران

16 شهریور 1380 بود که سلمان جریری اولین وبلاگ فارسی را بر روی صفحات اینترنت ایجاد کرد.مقاله ای با معرفی سیستم رایگان وبلاگ نویسی بلاگر، نقطه عطفی در تاریخ وبلاگ نویسی ایران است.

در حال حاضر در ایران سرویس های وبلاگ نویسی زیادی وجود دارند که وبلاگ را به ابزار اینترنتی محبوب میان ایرانیان تبدیل کردند.بعد از گذشت یک سال از تاریخ اولین وبلاگ فارسی ، آمار وبلاگ های فارسی به بیش از 15 هزار وبلاگ ارتقا یافت. تا جایی که در سال های 1383 و 1384  وبلاگ فارسی بعداز زبان های انگلیسی ، پرتغالی ، و لهستانی در مرتبه چهارم قرار گرفت.

دکتر یونس شکر خواه در مقاله ای تحت عنوان "وبلاگ  قوی ترین رسانه آنلاین ایران " می نویسد:

یکی از قدیمی ترین رسانه های اینترنتی که به سرعت مورد استقبال ایرانی ها قرار گرفت ، رسانه وبلاگ بود.اگر چه در حال حاضر آمار دقیقی از وبلاگ های فارسی در دست نیست اما با جمع بندی آمار وبلاگ های  سرویس دهنده های وبلاگی می توان برآورد کرد که بیش از 7 میلیون وبلاگ فارسی در اینتر نت ثبت شده اند. البته این به معنای فعال بودن همه این رسانه نیست .چه بسیار وبلاگ هایی که بعد از مدت کوتاهی از بین رفته و دیگر هرگز به روز نشده اند.یا وبلاگ هایی که رونوشت وبلاگ های دیگر هستند.که به این وبلاگ ها ، وبلاگ های آیینه ای می گویند.

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 3
موضوع : | بازدید : 466
برچسب ها : ساخت سایت, تبلیغات, وبلاگدهی, سیستم وبلاگدهی, وبلاگ بدون تبلیغ , وبلاگ دهی بدون تبلیغات , سایت ساز رایگان , راتا بلاگ,
+ نوشته شده در شنبه 23 ارديبهشت 1396ساعت 13:49 توسط می بلاگ |

× بستن تبلیغات
وبلاگ دهی
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ
دانلود آهنگ جدید
دانلود نوحه و مداحی جدید
اخبار جدید
نیازمندی ها
مد و عکس